BREZİLYA’NIN SOYA ÜRÜNLERİ, ÖNEMLI BÖLGELERDE YOĞUN YAĞMURLARDAN DOLAYI DEĞERİ KAYBETMEKTEDİR

12/23/2015

Michael Cordonnier, önemli üretici olan bölgesinde acil yağmur gelmediği müddetçe, Mato Grosso’daki kuraklığı ‘yoksul çimlenme ve düşük bitki popülasyonlarına’ yol açacağının uyarmıştı; Etkili analist, Brezilya hasatı için umutların kesildiği diye yorum yapanlara katıldı.

Dr. Cordonnier önümüzdeki ay başlanacak olan Brezilya’nın 2015-16 soya hasatı için yapılan ana tespitini, bu ay içinde ikinci kez değiştirdi – bu sefer ise 2 milyon eksilterek 97 milyon ton seviyesine düşürmüştür.

Brezilya soya üretiminin tahmini artışı azaltıp ve son birkaç gün öncesine kadar yaygın olan 100 m tonun üzerinde tahminlerinin çok altında üretim rakamı açıkladı.

Lanworth Analist Grubu, Aralığın 7 nde hasat için yapılan tahminlerinde 300.000 – 103,1 v ton olarak yükseltip, Conab Bürosu ise, önceden 101.17m – 102.83m ton rakamlarıyla, hasatın 102,46 m ton olarak en yüksek seviyesinde sabitleştirdi. Kuru hava 104m ton bir "süper hasat " umutlarını söndürdü sözlerine rağmen Chicago merkezli danışmanlık AGR Brezilya bu hafta, 100.5m tona 100.000 ton tahminini yineledi.

Chicago merkezi olan AGR Brezilya danışmanlık, kuru havanın ‘süper hasat’ beklentilerin katletmesine rağmen, bu hafta kendi tahminini 100.000 - 100,5 milyon tonuna yükseltmişti.

ZAYIF ÇİMLENME

Nitekim, 30 günden fazla yağmursuz kalan ve Dr. Cordonnier tarafından belirtilen Mato Grosso’daki kuruluğuna, son revizyonların ana hasat miktarı yönünün aşağı döndüğü belirtilmişti.

İki kez bazı nedenler ile - "sıcak ve kurak hava, kötü çimlenme ve soya fasulyesi yeşillenmesi bazı çiftçileri düşük bitki popülasyonları zorlaması ile sonuçlandı" ve devlet merkezinde soya üretimin % 10 eksik olarak işaretlenmesi tahminleri kayıt edilmişti diye söyledi.

" Kuraklık koşulları en erken ekilen soyayı etkilemiştir , " Dr. Cordonnier ekledi "Ekim ayında ekilen soya, birkaç düğümleri ve birkaç bakla ile boyu çok kısadır."

KÖTÜMSER TAHMİNLERİ

Geçen hafta, IMEA, Mato Grosso tarım enstitüsü, devletin % 43 "kötü" veya "çok kötü" durumda mahsulün oranını tahmini, 28m tona 1m ton soya çıkışı için tahminini kesti.

Tahmini, dönüm başına yaklaşık 44 kile eşdeğer hektar başına 50,8 çuval, son üç yıl içinde en küçük olduğu, bir verim tahmini yansıyan yağmur nedeniyle eksikliğini hektar başına 52,6 çuval olarak bir önceki tahmini düşürdü.

Faeg Çiftlik Federasyonu Cuma günü, Mato Grosso, Soya fasulyesi üretiminde % 80 oranıyla en kötü etkilenen bölgelerden olduğunu ve çok kötü durumda olduklarını belirterek, 9.8 bazında 600.000 ton Goias mahsul için tahmini aşağıya çekti. Bu arada, üreticilerin derneği Aprosoja, 102,46 m ton üretim tahmin etmektedir.

Yine Cuma günü, Safras & Mercado eski bir üst düzey analist tarafından işletilen Franca Genç Danışmanlık, 97.9m tondan 3.2m ton Brezilyalı mahsul için tahminini düşürdü.

Aurelio Pavinato, çiftlik operatörü SLC Agricola de CEO'su, bu hafta Brezilya'nın soya mahsul "kesinlikle" Mato Grosso "önemli" kayıplar gerekçe göstererek, 102.46m ton Conab tahmini düşürmek istediğini söyledi.

HAYATİ YARDIM

Ayrı Salı günü, Chicago merkezli komisyoncu RJ O'Brien, aldığı istihbarata göre Kuzey Doğu Brezilyadaki kuraklığın, ülkenin soya ekim alanının yaklaşık % 10 kapsayan bir alanda " en ciddi " olduğunu söyledi.

Ancak, "önemli " Yağmur sistemi Ocak ayı başında bekleniyor ve bitkiler için hayati rahatlama sağlayabilir ".

Agrimoney.com