ARJANTİN VERGİLERİ YÜKSELTİYOR, MISIR FİYATINDAN PESO YÜKSELİYOR, SOYADA HASAT BEKLENTİSİ.

12/24/2015

Hükümet Arjantinli ihracatın rekabet gücünün artırılması amacıyla, pesoyu serbest bıraktı.

Bakanlık: "Geç mısır dikimleri, artan ihracat vergileri ve döviz kuru üzerindeki kısıtlamaların son hurdaya aşağıdaki beklentilerin değişiklikleri verilebilir, " diye söyledi ve bunun anlamı mısırın ekim penceresi kapanmak üzere olduğunu aklına gelmektedir.

SOYA FASULYESİ YÜKSELMESİ

Soya fasulyesi için, bakanlık kendi ekim tahminleri 100.000 hektardan 20,7 milyon hektara yükseltti, yani tohumlama daha da büyük bir farkla 2012 yılında belirlenen 20.04m hektarlık rekorun geçtiği görüldü.

Genel olarak ‘hasat sorunsuz gelişiyor’ diye bakanlık yanıt verdi: ancak dolu hasarı Kordoba, Entre Rios ve Santa Fe şehirlerinde bazı hasat alanlarının yineden ağaçlandırmasına neden olup belirli zarar verdiğini ayrıca belirtti. Veriler, Buenos Aires’ in mısır hasat alanını tahmini olarak 130.000 hektar yükseltmiş, ancak bir hafta sonra çiftçilerin artan talepleri ve üretim için elverişli yağmurlarla birleşerek, Arjantin soya ekimi için tahmini 300.000 hektardan 20,1 hektara yükseldiği bilgisi gelmiştir.

KALİTE EKSİKLERİ

Ancak bakanlık, 4.10m hektara 100.000 hektar uzunluğunda tamamlanan buğday ekimin için tahminini kaldırmasının yanısıra ve erken hasat "iyi" verim olduğunu dikkat çekerken, piyasada konuşulan bazı kalite aksiliklere destekli olan fikirleri destekledi.

Yetkililer, "proteinin ve glütenin seviyesinin düşük olmasını" dahil olmak üzere bazı freze şartnamelerde "eksiklikleri " kaydetti.

Arjantinli buğday, Mısır, Fransa ve Rusya tarafından sunulan çok daha düşük fiyatlarla tahıl dünyanın en büyük ithalatçı olan Mısır’a, üç yıldan beri ilk kez buğday ihracat sipariş kazanmasının ardından yorumları birkaç saat sonra gelmeye başladı.

Birçok tüccarların, Arjantin'in daha kaliteli buğdayın kaynaklarının derinliği konusunda, şüpheleri olmuştu.

ÜRETİMİN SONU

Nitekim bakanlık, Arjantin'in devam eden buğday hasadı için ilk tahmininde, ekimin içinde 1.16M hektarlık bir düşüş yansıtan, her sene 3.0m hektar, 10.9M ton yıllık olarak belirtmişti.

Birçok çiftçi, ihracat vergilerin ve bordürlerin tarafından yaratılan zayıf teşvik potansiyelin üzünden, buğdaydan uzaklaşmışlardır.

Buenos Aires tahıl borsası hasatın 9.50 milyon tonuna bağlamıştır.

Agrimoney.com